Každý den, kdy se probudíme do nového dne, je jiný. To stejné platí i o nás. S příchodem nového dne, jsme jiní i my samotní. Žijeme životy plné situací, které pracují s naší náladou i s tím, jak se budeme v daný den cítit. Můžeme říci, že každý nový den je o nalezení nové rovnováhy.

Jak nalézt kýženou rovnováhu a přinést ji do našeho života? Správně odpovědět pro každého člověka na této planetě není možné. Jsme si ale jistí, že jednou z odpovědí může být jóga. Jóga má mnoho pohledů a aspektů, jako všechno ostatní v životě. Je jen na nás, jak se na ni budeme dívat a jak k ní budeme přistupovat. Pokud budeme chtít, aby nám jóga přinesla přesně to, co hledáme, tak nám to do našeho života přinese.

Proč tedy začít praktikovat jógu? Jóga je individuální cesta, která vede k mnohému poznání. Přínosy samotné jógy jsou široké. Přináší do našeho života spoustu pozitiv, ať už po fyzické ale i psychické stránce. Posílí a uvolní nejen naše tělo, ale pomůže nám pracovat s našimi myšlenkami a na závěr potěší i naši duši.

Jóga je vhodná úplně pro všechny, ať už je záměr pro začátek cvičení jógy jakýkoliv. Cvičení jógy může pomoci lidem, kteří touží po zpevnění těla nebo prohloubení flexibility. Jóga pomůže ale i těm, kteří hledají trochu klidu v dnešní uspěchané době. Existuje mnoho druhů jógy, díky kterým si každý najde svou úroveň dynamiky a svůj záměr, který hledá. Možností je volba cvičení dynamičtější verze jógy, která se především zaměří na práci s tělem. Opakem je volba cvičení klidnějšího druhu jógy, která mimo práci s tělem, pomáhá pochopit i náš vnitřní svět. Jóga myslí i na specifické oblasti a dnes můžete praktikovat i hormonální jógu nebo jógu pro zdravá záda. Pokud s jógou začínáte, nabídne vám nejen sestavy pro začátečníky, ale i pokročilé. Posouvání jógové praxe je totiž celoživotní záležitostí.

Otázka zní, jak začít s jógou? Pro úplné začátečníky je lepší zvolit cvičení jógy ve studiu pod vedením lektora, který lépe předá samotné základy a pomáhá ke správnému provedení jednotlivých ásan. Každý lektor je originál a je potřeba vyzkoušet více jógových lekcí, než najdete to pravé, co vám bude vyhovovat. Může se stát, že první hodina, ale i několik dalších lekcí jógy ve studiu, vás nenadchne, ale nic nevzdávejte. Vyzkoušejte několik lektorů i druhů jógy, než najdete to, co si vaše tělo, mysl i duše žádá. U nás v ostravském studiu DO YOGA si vybere každý. Nabízíme od tradiční hatha jógy, přes rytmickou vinyasu až po klidnou jin jógu. Zároveň naše lektorky do svých hodin přináší i kousek sebe, což z každé lekce dělá jedinečnou.

Jógu můžete praktikovat i z pohodlí svého domova, díky online videím. V rámci současné situace jsou dveře našeho studia zavřené, ale můžete si s námi zacvičit online přes ZOOM aplikaci. Lekce online jógy najdete u nás v rezervačním systému a víme jistě, že v dnešní době je to přesně to, co každý potřebuje. Videa tvoříme i na náš YouTube kanál, který je taky možným zdrojem jógovým videí, podle kterých můžete cvičit sami doma.

Pokud zvolíte pohodlí vašeho domova, pro začátek vám postačí cvičit sestavu pro začátečníky. Základní sestava jógy obsahuje několik ásan po sobě, které na sebe navazují. Pevně dané jógové sestavy vám v budoucnu pomohou poslouchat své tělo, které začne postupně vytvářet své vlastní sestavy a s tím spojené budování vlastní jógové praxe.

Pravidelnost zajistí, že jakoukoliv novou aktivitu dokážeme do života zařadit bez většího úsilí a přirozeně se stane součástí našeho života. Praktikování jógy úzce souvisí s tím, jak si dokážeme udělat čas sami pro sebe. Jak často tedy praktikovat jógu? Tak často, jak si bude vaše tělo, mysl i duše žádat. Staré jógové spisy hovoří o tom, že velcí jogíni praktikují jógu několik hodin denně, proto se nemusíte bát zařazovat praxi jógy co nejčastěji. Jóga nabízí i pár minutové cvičení a každá minuta se počítá. Za plnohodnotnou praxi jógy lze považovat hodinu jógy, ale i pouhých deset minut v průběhu dne.

V posledních několika letech jóga patřila především ženám, ale historicky jóga byla pouze mužskou záležitostí. Postupně se jóga začala přizpůsobovat běžnému novodobému životu, ale věřte, že jóga je vhodná pro obě pohlaví stejně.

Dopřejte si čas a užijte si svou vlastní cestu za poznáním jógy, které vám předá pochopení vašeho těla, mysli i duše.

Autorka: Tereza Loduhová