Je vhodnější cvičit jógu na jaře, v létě, na podzim, nebo v zimě? Má roční období vliv na jógu, nebo s ní vůbec nesouvisí? Každé roční období s sebou nese určité pro a proti, které jsou pro dané období typické. Jaké to jsou a souvisejí s jógovou praxí? 

JARO, PODZIM, ZIMA 

Na začátku roku se příroda po zimě pomalu probouzí k životu. S přírodou se probouzíme i my, kdy s příchodem nového roku začínáme být více aktivní, než tomu bylo v zimě. S jarem se úzce pojí i určitá forma detoxu, abychom se nastartovali po zimě. S jógou je to zrovna tak, po zimě zapojujeme tělo do větší dynamiky a snažíme se s ním aktivněji pracovat. Tím naše tělo prochází určitou detoxikací, kdy rozproudíme usazenou zimní energii v těle. Na jaře je ideální pro nastartování těla zapojit dynamické lekce, které nám rozproudí tělesnou energii. Mezi dynamické druhy jógy patří například Vinyasa, Ashtanga, ale i Hatha jóga.

Podzim i zima se pojí s kratšími a chladnějšími dny, kdy jsme více zalezlí doma pod peřinou. Velmi často tyto dny s sebou nesou pochmurnou náladu, která nás mnohdy od jógové praxe demotivuje. Vždy je potřebné poslouchat své tělo a dopřát si přesně to, co si žádá. V zimních měsících našemu tělu může prospět klidnější forma jógy, kterou nám dopřeje příkladem Jin jóga. Na podzim i v zimě dbejte vyšší pozornost protažení těla, protože s nižšími teplotami trvá déle, než zahřejeme svaly. Proto bychom měli s jógovou praxí začít opatrně a na začátku si dopřát dostatek času.

LÉTO

Letní měsíce s sebou nesou pozitivnější náladu. Přispívají k ní sluneční paprsky, kvetoucí příroda kolem nás, zpěv ptáků, ale i delší dny, které nás přirozeně nabíjí energií. Delší dny plné světla nám navíc pomáhají za den stihnout mnoho aktivit, které přes zimu mnohdy odkládáme na další den, a to právě i pravidelnou praxi jógy.

Delší teplé dny, které jsou doprovázeny brzkým východem slunce, nám pomáhají vstát na ranní jógovu praxi. Zároveň slunce zapadá později, což přispívá k tomu, že nevynecháme ani večerní praxi jógy.

Letní období roku je ve znamení jógy na čerstvém vzduchu. Jóga venku nám dopřeje i pořádnou dávku vitamínu D, který přijímáme skrze sluneční paprsky. Přínosné jsou pro praxi i vyšší teploty, které pomohou rychleji zahřát svalstvo v těle.

V období letních měsíců se stravujeme lehkými pokrmy, jako jsou ovoce a saláty. Ty nám přispějí k tomu, že svou jógovou praxi můžeme praktikovat kdykoliv v průběhu dne, protože budeme mít lehký žaludek, který je pro praxi velmi podstatný.

Vysoké letní teploty s sebou nesou, ale i rizika, kdy může dojít k přehřátí organismu, proto bychom neměli v létě praktikovat jógu v pravé poledne na slunci. Nesmíme opomenout ani pravidelný pitný režim, který je v těchto měsících naprosto nezbytný. Proto při jógové praxi mějte vždy po ruce láhev s vodou, která váš organismus hydratuje.

Mnohdy jsou letní měsíce ve znamení volného času a dovolených, které nás odvrátí od naší pravidelné praxe. Vždy praxi berte s ohledem na své tělo a pokud pocítíte, že teď si chcete dopřát odpočinek na dovolené namísto praktikování jógy, dopřejte si ho. Pokud si vaše tělo naopak žádá jógovou praxi i v měsících plného volna, přidejte se k nám. V létě pravidelně jógujeme v parku. Praktikujeme každou sobotu ráno za příznivého počasí od 8 do 9:30 hodin u řeky Ostravice v Komenských sadech, v centru Ostravy. Své místo na sobotní józe na čerstvém vzduchu si můžete zarezervovat v našem systému. Těšíme se na vás v parku.

No a kdy je tedy nejvhodnější praktikovat jógu? Každé roční období je jiné a každé na nás bude působit jinak, proto vždy poslouchejte své tělo a dopřejte mu přesně to, co potřebuje.

 

Autorka: Tereza Loduhová