Roste vám pod srdcem nový život a vy přemýšlíte, zda je vhodné praktikovat jógu či nikoliv? Jak je to s cvičením jógy v období těhotenství?

V průběhu těhotenství je pohyb obecně doporučován, a to především proto, že má výborný vliv na kondici a psychiku nastávající maminky i samotný plod uvnitř ženy. Jednou z velmi doporučovaných cvičení je těhotenská jóga neboli gravid jóga. Těhotenská jóga je sestavena z jógových cviků, které jsou přizpůsobené v maximálně možné míře požadavkům těhotné ženy. V žádném případě se nejedná o silovou formu cvičení, ale jde o pomalejší a bezpečný druh pohybu. Gravid jóga udržuje tělo nastávající maminky ve formě, dodá ženě sebedůvěru ve vlastní tělo, uklidní mysl a v neposlední řadě pomáhá ženě napojit se na miminko. Pravidelné provádění cviků určených pro těhotné ženy současně vede ke snadnějšímu porodu.

Po celou dobu těhotenství se nesmí opomenout, že je potřeba respektovat veškeré změny ženského těla a přizpůsobit jim i dané cvičení. V těhotenství totiž nastávající maminky nenesou zodpovědnost pouze za sebe, ale i za své miminko, které nosí pod srdcem.

Těhotenství má tři fáze neboli trimestry. Každý trimestr je specifický vzhledem k růstu plodu a ženskému tělu. V každém trimestru by těhotná žena měla ke svému tělu a rostoucímu miminku v bříšku přistupovat trochu jinou formou.

1. TRIMESTR

První trimestr bývá často označován za nejnáročnější. Důvodem je mnoho hormonálních a fyziologických změn, které v těle ženy v tomto období probíhají. První týdny těhotenství bývají doprovázeny únavou a nevolností. V tomto nepříznivém stavu není vhodné cvičit, proto se často stává, že těhotné ženy začínají být aktivnější až ve druhém trimestru. Pokud ženu nic netrápí a užívá si s plnou energií i první týdny, nic nebrání tomu, aby s gravid jógou začala. V prvním trimestru nemusejí být změny v průběhu těhotenství na těle ženy viditelné, i přesto uvnitř probíhá proces tvorby nového života, a na to by se nemělo zapomínat vzhledem k pohybu.

Pokud nastávající maminka necvičila jógu před těhotenstvím, případně se nevěnovala jinému sportu, není ideální s gravid jógou začínat v tomto období. Je lepší počkat na druhý trimestr, který se nese ve znamení energie a duševní pohody.

2. TRIMESTR

Druhý trimestr bývá u mnohých nastávajících maminek označován za nejlepší období. Těhotné ženě se navrací síla a ustupují nevolnosti, tím pádem má větší chuť do cvičení. Na ženském těle se pomalu objevují změny v podobě rostoucího bříška, které ale svou velikostí stále nebrání pohybu, proto jsou tyto týdny ideálním obdobím pro začátek s těhotenskou jógou, nebo s ní nadále pokračovat.

I zde platí pravidlo, že je potřeba poslouchat své tělo a přizpůsobovat mu celou dobu jógové praxe na podložce.

3. TRIMESTR 

Poslední týdny těhotenství mohou mít svá omezení v podobě většího bříška, zadýchávání se, ale i psychiky, která se připravuje na blížící se porod. Cvičení lze jednotlivým omezením přizpůsobit, ale pokud se těhotná žena v posledních týdnech i přes omezení v těhotenství cítí dobře, nic nebrání tomu, aby s plnohodnotnou gravid jógou pokračovala.

Ve třetím trimestru by se žena měla především věnovat relaxaci a dýchání, které jsou nedílnými praktikami blížícího se porodu.

Těhotenská jóga by se měla vždy provádět pod vedením zkušeného lektora. Pokud nenaleznete lekce gravid jógy ve svém okolí, nabízí se možnost cvičení těhotenské jógy online. Naše zkušená lektorka a porodní asistentka Monika Karch spolu s naší aktuálně těhotnou lektorkou Ashtanga jógy Terkou Binarovou vytvořily ucelený online kurz YOGA PRO TĚHOTNÉ. Kurz obsahuje 150 minut těhotenské jógy, kde je v nabídce dynamičtější, ale i klidnější forma jógy. Lekci si můžete vybrat vždy podle toho, jak se zrovna cítíte. Poslouchat své tělo a být v souladu se svou energií je v těhotenství to nejdůležitější.

Celé těhotenství je velmi intuitivní. Nelze říci, že výše napsané obecně platí pro všechny nastávající maminky. Každé těhotenství je jiné. Proto vždy poslouchejte svou intuici a své tělo. Pokud se i v nejvíc doporučované pozici nebudete cítí dobře, neprovádějte ji. Naopak si vždy dopřejte pozice a praxi jógy, která vám bude nejpříjemnější. V případě jakýchkoliv pochybností se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Těhotenství je životní změna doprovázená mnoha nádhernými pocity a emocemi. Prožijte ho podle sebe a užívejte si v souladu se svou intuicí tuto krásnou cestu za novou životní kapitolou.

Autorka: Tereza Loduhová