Každý, kdo praktikuje jógu se nachází na jiné fyzické úrovni a má odlišný rozsah svého těla. K pokroku i správnému provedení ásan nám v józe pomáhají jógové pomůcky, které nás doprovázejí na naší cestě za vysněnou ásanovou praxí.

Dnes existuje mnoho jógových pomůcek, které jsou nedílnou součástí ásanové praxe. Mezi známé jógové pomůcky patří například podložka, jóga bloky, popruh, bolster, kolo (wheel), ale můžeme zde zařadit i deku nebo meditační polštář pro závěrečnou relaxaci či meditaci.

Mnohdy pomůcky na jógu spojujeme s fyzickými nedostatky a stydíme se je použít, abychom tím nepoukázali na náš menší rozsah těla. Jógové pomůcky, ale nemají žádnou spojitost s nedostatky. Naopak jsou efektivním nástrojem ku správnému provedení ásan. Anatomie každého těla je odlišná. Každý z nás má jinak dlouhé kosti a z tohoto důvodu se kvůli své délky paže třeba nemusíme dotknout země, a proto je nejvhodnější pro provezení pozice použít blok jako podporu dlaně.

Některé druhy jógy pomůcky dokonce vyžadují a jsou nedílnou součástí její praxe. Příkladem může být Yin jóga, Wheel jóga anebo třeba Iyengar jóga kde pomůcky neodmyslitelně k lekci patří. Yin jóga se zaměřuje na pasivní složku pohybového aparátu, kdy se s tělem pracuje jemně, pasivně a bez vynaložení síly. V jednotlivých pozicích jogíni setrvávají několik minut, a proto je potřeba najít takové provedení pozice, ve které člověk cítí, že jeho tělo pracuje, ale zároveň se v ní cítí komfortně. Pozice v Yin józe jsou doprovázeny podložením těla pomocí pomůcek. Využívají se pomůcky jako jsou bolstery, bloky, pásky nebo deky. Naopak u Wheel jógy jsou potřebné zejména tyto dvě pomůcky – podložka, a především jógové kolo. Lekce Wheel jógy obecně pomáhají proti bolestem zad, přetíženým svalům, ale i páteřním disbalancím. Jógové kolečko jogínovi pomůže s protažením, uvolněním, ale i posílením těla. Díky jógovému kolečku se jogín dostane do náročnějších pozic snadněji a dokáže se daleko rychleji posunout ve své jógové praxi. Další důkaz toho, že jógové pomůcky nám chtějí pomoci.

Valná většina pomůcek, které se nachází v našem DO YOGA studiu jsou od našeho hlavního dodavatele Flexitylife.cz, který má v nabídce velký výběr všech potřebných pomůcek pro Vaši jógovou praxi. Nabízejí mnoho druhů jógových podložek, popruhů, korkových, ale i umělých bloků, meditačních polštářů a mnoho dalšího. Vybavení zde najdou jogíni i nejogíni pro svou domácí praxi, ale i profesionální jógové studio.

Dnes se společně zaměříme na tři jógové pomůcky, které se nachází v našem studiu a které si můžete u nás vyzkoušet přímo na jógových lekcích.

PODLOŽKA

Základní pomůckou, která je nedílnou součástí každé ásanové praxe je podložka. Rozdíly nastávají v materiálech a tloušťce, ze které je podložka vyrobena. Úzce to souvisí s druhem jógy, pro kterou bude podložka určena. Pokud si nevíte rady, pro většinu jógové praxe je vhodná podložka Bodhi, kterou naleznete i v našem DO YOGA studiu a můžete ji libovolně využívat na jakoukoli jógu z našeho rozvrhu. Pro podložku je podstatné, aby cvičenci přinášela stabilitu, dobrou přilnavost a především dostatečný komfort při ásanové praxi. 

BOLSTER

Bolster nebo-li válec má v józe mnohé využití. Pro domácí praxi si ho málokterý jogín či nejogín pořizuje, o to víc ho ocení v jógových studiích. Jógový válec slouží jako opora v předklonových pozicích, ale své využití nachází i při relaxaci, kdy působí na uvolnění v oblasti páteře a hrudníku. Bolstery se rozdělují podle materiálu, ze kterého je vyroben obal, který by měl být především příjemný na dotek. Nedílnou součástí je i náplň, která se nachází uvnitř – nejčastěji je to špalda anebo kapok, a která tvoří formu, váhu a tvar bolsteru. S jógovým válcem se nejčastěji setkáme na lekcích Yin jógy, kterou naleznete i v našem rozvrhu – u nás ve verzi se špaldou.

JÓGA (wheel) KOLO

Jógové kolečko patří k poměrně novějším pomůckám, jeho vznik se datuje k roku 1978 v USA a využívá se hlavně na stejnojmenné józe – Wheel józe, kterou naleznete v pravidelném rozvrhu DO YOGA studia. Jógové kolo nám pomáhá při otevírání hrudníku, ramen, zad a bederních flexorů. Působí proti přetížení svalů zad, ale i páteřním disbalancím. Zároveň se zaměřuje i na dolní polovinu těla a na uvolňování kyčelních kloubů. Zlepšuje rovnováhu a pomáhá při zvládnutí náročnějších pozic. Použitím jóga kola si jogín zkrátka správně protáhne a zpevní celé tělo. Jógové kolečko značky Bodhi, které používáme i ve studiu je za nás v této oblasti výborné. Ostatně se o tom můžete přesvědčit přímo ve studiu na lekci Wheel jógy.

Pokud sháníte pomůcky pro svou domácí praxi bude se vám hodit naše sleva, kterou můžete využít na nákup přímo na Flexitylife.cz. Stačí při nákupu zadat slevový kód DOYOGA a sleva se vám automaticky odečte. Sleva platí na veškeré nezlevnění zboží. S nákupem neotálejte, sleva platí pouze do konce září.

Závěrem si nezapomínejte připomínat, že jógové pomůcky nejsou tady, aby nás zahanbili. Jsou tady, aby nám pomáhaly ve správném praktikování ásanové praxe.

Autorka: Tereza Loduhová