Střídání ročních období má vliv na naše tělo, mysl i duši. Podzim začal 22. září a na počasí to jde pěkně znát. Poznat to jde i na naší energii, která je pokleslejší oproti přechozím teplým měsícům. A jak to je s jógou na podzim?

 

V období podzimu bychom se neměli zaměřovat na výkon při praxi, na který nám nezbývá při každodenních povinnostech mnoho energie, ale spíše na zklidnění, které nám pomůže přijmout příchozí podzim a po něm neodkladnou zimu.

Podzim je počátek nového období, kdy příroda i my zpomalujeme. Déšť a sychravé počasí nás žene do studií, nebo k domácí praxi. Klesající teploty nám nedovolují praktikovat jógu venku, což nám pozitivní energie taky moc nepřidává. Chladnější a deštivé dny s sebou nesou změnu nálad a pocit brzké únavy. Jóga je ideálním řešením, jak zvládnout podzim stejně hravě jako léto.

Po dobu studeného podzimu se doporučuje tzv. uzemnění. K uzemnění nám může pomoci jógová praxe, pránajáma, ale i meditace. Plynulé uzemnění vede k nalezení sebe a svých základů. Všeho, co nám pomáhá překonat jakékoliv chmury, které s sebou podzim obvykle přináší. Toho nejlépe dosáhneme při klidnějších praxích jógy a v delších výdržích u dynamických druhů jógy. Z důvodu chladnějších dní našemu tělu trvá déle, než zahřeje svaly a je potřeba se soustředit plnohodnotně na celý chod naší praxe. Je potřeba věnovat především dostatek prostoru protažení a úvodnímu zahřátí, než se pustíme do samotné jógové praxe. K uzemnění nám pomáhá i pravidelnost. Pravidelná praxe, kterou si stanovíme na určité dny a hodiny nám může pomoci i přes nepřízeň nálady a počasí dodržet praxi na podložce.

Vhodnějšími druhy jógy pro chladnější dny jsou Yin jóga a restorativní jóga, které vědomě pracují s naším tělem, duší, ale i myslí, která potřebuje v chladnějších dnech přinést více pozitivních myšlenek. Do praxe je vhodná i dynamičtější Vinyasa nebo Hatha s tím, že se doporučuje v jednotlivých ásanách delší výdrž, protože se zde nezaměřujeme na výkon, ale uzemnění. Delší výdrž zajistí větší prohřátí celého těla, ale i větší prostor k žádoucímu nalezení sebe a své podstaty.

Podzimní čas je ideální pro využití času na přípravu na zimu. Naše tělo je po létě stále aktivní a je potřeba toho řádně využít k tomu, abychom naše tělo pomalu zklidnili a plnohodnotně připravili na zimu, která je pro organismus ještě náročnější. Zklidnění a uzemnění těla, duše i mysli vede k posílení imunity a nastavení vnitřní rovnováhy, která je v zimních měsících velmi potřebná.

Ať už se nacházíme v jakémkoliv ročním obdobím, vždy platí, že je potřeba poslouchat především sebe a své potřeby. I přes všechny psané rady, ty nejcennější nám dává naše vlastní tělo a intuice. Veškerá praxe a další techniky, které by nám měly v podzimních měsících pomáhat, nám musejí být především příjemné. Mimo praxi jógy nezapomínejte na pestrou stravu, dostatečný spánek a zapojení jakékoliv aktivity, která vám dodá klid na duši. To je vždy ta nejlepší cesta k uzemnění a vnitřní harmonii.

Autorka: Tereza Loduhová