Jógové lekce jsou v dnešní době obsazené především ženami, které doplní zpravidla jeden nebo dva muži. Proč tomu tak je? Jdou muži a jóga dohromady?

Opravdu jóga patří ženám? Pokud bychom se podívali na samotné začátky jógy, opak je pravdou. Tradičně byla jóga určena výhradně mužskému zastoupení. Ve starověké Indii, kdy jóga byla na svém úplném začátku, ji praktikovali pouze muži, a to na fyzické i duševní rovině. Jóga od svého počátku nebyla pouze o tělesné praxi, ale i o kultivaci ducha. O tom hovoří i starověké indické texty. Ve starých dobách ženy nebyly brány jako rovné mužům, což souviselo s tím, že podle nich nebyly dostatečně silné a disciplinované, aby jógu mohly zvládnout. Ženy začaly s jógou až v průběhu minulého století, kdy se jóga dostávala více do povědomí celého světa. Svůj počátek měla především v Americe a západní Evropě. Ve stejném období začala jóga připadat mužům zženštilá, a naopak ji přestali praktikovat.

Jóga pro muže přináší mnoho výhod. Pro muže jakéhokoliv postavení může být velmi dobrým pomocníkem na cestě nalezení klidu a nové energie. Mnohdy si myslíme, že jenom ženy jsou v jednom běhu a mají spousty myšlenek, ale tohle samé platí i pro muže. Každý z nás potřebujeme moment, kdy se dokážeme zastavit a uvolnit. Stovky studií dnes dokazují, že jóga má blahodárný vliv na organismus, a to bez ohledu na to, zda ji praktikuje muž či žena. Muži dnes ve většině upřednostňují jiné sporty a aktivity, ale jóga pro ně může být dobrým nástrojem pro balanc. Pokud člověk cvičí silově, tak jóga může být vhodný prostředek pro regeneraci těla. Jóga má mnoho podob, může být dynamická, ale i klidná, a proto v ní muži mohou nalézt přesně to, co hledají. Dynamické druhy jógy vedou ke zvýšení síly a dynamiky, kterou muži velmi vyhledávají. Klidnější druhy jógy naopak vedou ke zklidnění a protažení těla, což je směr, který mohou muži také ocenit. Pravidelná jógová praxe vede i k lepší mobilitě a flexibilitě, která je sice stavbou těla více přána ženám, to ale neznamená, že ji pravidelnou praxí nemohou dosáhnout i muži.

Jóga není jenom jedna. Je jich tolik, kolik nás jí praktikuje. Přeci jenom každý z nás je unikát a vždy si do jógové praxe přidá něco svého. Jógu si vždy můžeme přizpůsobit našim potřebám. Mnozí jogíni mužského pohlaví přidávají do praxe sílu v podobě stojek, balančních pozic, dynamických přechodů mezi ásanami a rychlejšího tempa. Jógou je myšleno i napojení se na sebe, proto se dnes najde i velké procento mužského zastoupení, kteří využívají jógové techniky k tomu, aby si dokázali odpočinout od pracovního nasazení a více se koncentrovali sami na sebe.

Ať už jste muž anebo žena, vyzkoušejte jógovou praxi u nás ve studiu. Věříme, že si v našem rozvrhu vybere každý. Jóga je totiž pro všechny, bez ohledu na pohlaví, věk, náboženství a vyznání.

Namaste

Autorka: Tereza Loduhová