V dnešním světě je lehké se ztratit, a tím nemáme na mysli v ulicích podle špatně zadané adresy v navigaci. Myslíme tím pocit, který vychází z nás. Ono každé ztracení má základ v nás samotných. Ztrácíme se v sobě a poté máme pocit, že jsme se ztratili i ve světe. Jak nalézt sebe, když se ztratíme?

Netroufáme si tvrdit, že jedinou cestou nalezení sebe je jóga, ale rozhodně je to jedna z možných cest, jak toho dosáhnout. Jóga obsahuje široké spektrum nástrojů, kterými lze dosáhnout vnitřního klidu a vyrovnanosti. Tyto dva aspekty vedou k tomu, že nalezneme i sebe. Kdy jindy se cítíte více ve své kůži, než když uchováváte vnitřní klid a vyrovnanost? Prožití těchto pocitů v nás vyvolává sebejistotu, která vychází z našeho já. Vypadá to jednoduše, postačí si prožít určité pocity a dojde k nalezení sebe, ale opak je pravdou. Každá práce se sebou samým vyžaduje úsilí a čas. Je to cesta, pro každého jinak dlouhá, ale rozhodně stojí za to.

Jóga nás učí zastavit se, porozumět a pochopit naše vlastní bytí. Jak toho dosahuje? Tím, že nás zklidní. Kdykoliv se pozastavíme, přestaneme žít ve spěchu, jako by nám všechno začalo dávat smysl. Ono samotné zastavení, ale není jednoduché. Je potřeba se k němu dopracovat, a to vyžaduje již zmíněné úsilí a čas. Na druhou stranu, abychom mohli investovat čas a energii okolnímu světu, musíme první stejnou míru (ne-li větší) dodat především sobě. Pokud se cítíme v pohodě my, bude se tak cítit i naše okolí.

Slovo, které je s tímto tématem úzce spojeno je Sadhána. Slovo Sadhána v sanskrtu znamená cestu duchovní praxe. Nespojujte si tento pojem ihned s duchovnem. Obsahuje daleko více, a to nalezení sebe, vnitřního klidu a rovnováhy. Skutečná jógová praxe není pouze o fyzickém cvičení na podložce, ale hovoří i o mentální a duševní rovině, kde jsou zahrnuty i eticko-morální postoje, naše činy a životní hodnoty. O těchto postojích i hodnotách mluví sám Patandžali, který je mnohdy označován za zakladatele jógy. Hovoří o osmi pilířích vedoucích k osvícení. Pod tímto pojmem není podstatné si představovat cokoliv ezoterického. Postačí si to představit jako osm “pravidel”, pomocí kterých se člověk snaží být lepším. O Patandžaliho osmi pilířích jsme již psali v jednom našem článku, který vznikl minulý rok jako reakce na vládou nařízenou karanténu, proto nese název Karanténa – zkouška jogínů, lidstva a osobností.

Jak tedy skrze jógu nalézt sebe? Čím déle jogín praktikuje, ať už jednu nebo více jógových technik, tím více mu docházejí aspekty jeho bytí. Jóga ho skrze klid a koncentraci na sebe dovede k otázkám, které úzce souvisejí s jeho já. Po určitém čase si dokáže odpověď na otázky “kdo jsem?”, “co tady dělám?”, “proč jsem se ztratil?”, a vše mu najednou začne dávat smysl.

S jógou můžeme začít na fyzické úrovni, kdy praktikujeme jednotlivé ásany na podložce, skrze které se učíme porozumět našemu tělu. K praxi ásan lze postupně přidávat studium svého nitra, protože zákonitě platí, že čím více se dostáváme józe pod kůži, tím více se dostáváme pod kůži nás samotných. Jóga v sobě nese další techniky, kterými lze dosáhnout vnitřního klidu a vyrovnanosti. Ukrývá dechové techniky, které nám pomáhají nejen k pevnému zdraví, ale vedou nás i k samotnému pozastavení se a uvědomění, že dech je mocným nástrojem našeho života. Nemusíme ovládat všechny jogínské dechové techniky, stačí základní hluboké dýchání, které nás na chvíli zastaví a uzemní.

Nedílnou cestou jógy jsou i meditace, které jsou ve velké většině případů tím nejtěžším nástrojem, ale zároveň neúčinnějším v otázce, jak nalézt sebe. Udržet naši koncentraci směrem do našeho nitra, snažit se v tichu nereagovat na příchozí myšlenky, a to celé vydržet několik minut je v dnešní uspěchané době velkým oříškem. K těmto třem praktickým technikám můžeme přidat další, a to zamyšlení se nad našimi činy, postoji i životními hodnotami, o kterých Patandžali mluvil již dávno před naším letopočtem.

Zní tato cesta náročně? Důležité je si uvědomit, že nemáte co ztratit. Ať už si na cestu k sobě skrze jógu uděláte jakýkoliv názor, vždy vás tato cesta posune a dodá vám nové zkušenosti. My věříme, že jenom ty přínosné.

Cesta jógy je pro každého jinak dlouhá, ale vždy každému přinese přesně to, co hledá.

Autorka: Tereza Loduhová