Blíží se období Vánoc. Svátky plné rodinných setkání, radosti u stromečku, dobrého jídla, ale i shonu po dárcích, vánočním úklidu a pečení cukroví. Vánoční svátky jsou spojené se shonem, ale i klidem zároveň. Každý z nás by se měl pokusit, aby vlna klidu převládala po celé předvánoční i vánoční období.

O Vánocích je velmi snadné sklouznout k tomu, že přestaneme poslouchat naše vnitřní já. Střídmé stravování mnohdy vyměníme za plné talíře a jógovou praxi vyměníme za polehávání na pohovce. Nemyslete si, že bychom nebyli zastánci odpočinku a relaxace. Na druhou stranu velkou dávku klidu a vnitřní harmonie nám namísto polehávání v obývacím pokoji u televize přináší právě jógová praxe. Každý jedinec by měl následovat Tapas neboli jedno z doporučení Nijama, o kterém hovoří samotný Patandžali. Tapas v překladu ze sanskrtu znamená sebekázeň či sebeovládání. Dokážete ovládnout své vnitřní touhy i přes vánoční svátky?

S tímto povídáním úzce souvisí i Sádhana, což v sanskrtu znamená cesta duchovní praxe. Jedná se o osobní praxi každého jedince, který se vydá na cestu jógy. Neomezuje se pouze na fyzickou praxi na podložce, ale zahrnuje v sobě i mentální a duševní rovinu. Jóga obecně nezahrnuje práci jen s našim tělem, ale sahá daleko dál, a i o tom hovoří Sádhana. Zahrnuje naše postoje, hodnoty a činy. Sádhana nezná Vánoce a s tím spojenou pauzu od duchovní praxe. Pokud se vydáme na cestu Sádhany, je to každodenní vnitřní nastavení a práce.

V období Vánoc bývají jógová studia otevřená jen zřídka, protože i jógoví učitelé rádi odjíždějí na zasněžené chaty v lesích, nebo vánoční čas tráví se svou rodinou v teple domova. Náš domov, ale i chaty v lesích, jsou ideální místa pro jógovou praxi na podložce. Pokud vám chybí dostatečná motivace pro rozložení podložky, nemusíte být na praxi sami. Pro domácí praktikování jógy u nás naleznete hned několik online videí, se kterými si budete přidat stejně jako u nás ve studiu. Věříme, že tam naleznete to pravé pro vánoční praxi u vás doma. Vytvořte si ke své praxi příjemnou atmosféru, kterou vám dodají svíčky plné vánočních vůní, příjemná hudba nebo vonné esence. Jsme si jistí, že po domácí praxi s online videi a vytvořenou atmosférou je dvojnásobný úsměv na tváři zajištěn.

Pro svou ásanovou praxi zvolte druh jógy, která vás v tomto zimním období dokáže uzemnit. Neberte jógovou praxi jako balanc mezi svátky. Jóga by neměla vyrovnávat plné talíře jídla. Naopak by měla vyrovnávat energii v těle. V jednotlivých ásanách zůstávejte delší čas, díky kterému procítíte přínosy praxe a na závěr si dopřejte delší šavásanu.

Pokud se k praktikování jógy na podložce o Vánocích dostanete, nezapomínejte na střídmé stravování v období času vaší praxe. Nikdy bychom neměli praktikovat s plným žaludkem. Pokud jsme sytí a máme praktikovat jógu, dochází k tomu, že naše tělo vynakládá spoustu energie na trávení obsahu žaludku, a proto se plně nesoustředí na praktikování ásan. Ajurvéda neboli tradiční indická medicína, poukazuje na to, že by se dokonce nemělo jíst hodinu po praxi z důvodu udržení si agní neboli vnitřního tepla a energie v těle. Je důležité tyto zásady dodržovat pro plnohodnotnější praxi jógy a udržení si naší vnitřní energie, proto na stravování v okolí času praxe myslete i mimo období Vánoc.

Ať už plánujete Vánoce strávit kdekoliv, přibalte si jógu s sebou do svého srdce. Za celý tým DO YOGA vám přejeme krásné a klidné prožití vánočních svátků v kruhu nejbližších osob.

Autorka: Tereza Loduhová