Dnešní uspěchaná doba si žádá umění zastavit se. Znáte to sami, od rána do večera v jednom kole a člověk má pocit, že se za den nedokázal pořádně zastavit a odpočinout si. Jak toho můžeme dosáhnout kdykoliv v průběhu dne?

Meditace je jedna z možností nastolení vnitřního odpočinku. Můžeme ji provádět kdekoliv a hlavně kdykoliv. K meditaci nepotřebujeme žádné pomůcky či speciální předměty. Potřebujeme především sebe a prostředí, které nám bude příjemné a kde nás nebude nikdo rušit. 

Meditační techniky jsou v naší společnosti známy již po několik tisíciletí. Je vědecky dokázáno, že meditace je velmi bezpečná technika, která má za následek vnitřní pohodu na fyzické, mentální i dušení úrovni. Pravidelná meditace snižuje z dlouhodobého hlediska stres, zmírňuje deprese i úzkosti způsobené každodenním koloběhem. Meditace zlepšuje i výkonnost obecně, a to díky lepší koncentraci, spánku, emoční kontrole a vnitřního sebepoznání, které nám přináší. Nalezli bychom ale mnoho dalších přínosů, které sebou nese meditace. 

Co tedy doopravdy meditace je?

Meditace poukazuje především na zastavení se a napojení se na sebe. Primárně se nejedná o zastavení toku myšlenek, protože bez myšlenek nelze existovat. Jde o vnitřní práci s myšlenkami, kdy se je pokoušíme selektovat tak, aby pracovaly k našemu prospěchu, nikoliv proti nám. 

Jak s meditací začít?

Pokud jste úplný začátečník, první co budete potřebovat je trpělivost. Při prožívání dlouhodobého stresu může být velmi složité pokoušet se zastavit naše myšlenky. První pokusy o meditaci vám mohou připadat beznadějné, ale všechny nové aktivity, které se snažíme zakomponovat do našeho života vyžadují píli. Existuje mnoho meditačních technik a je důležité vyzkoušet jich více a nalézt tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. 

V průběhu meditace nesoudíme, jen pozoruje a vnímáme co se děje s námi, případně okolo nás. Myšlenky necháváme volně plynout, nijak je nezpracováváme. Stáváme se pouze nestranným pozorovatelem. 

Jde nám o prožití přítomného okamžiku. Tím, že se soustředíme pouze na sebe a na to, co se děje v tu danou chvíli.

Jaká je správná pozice pro meditaci?

Pro správné provádění meditace je v prvé řadě podstatný správný sed. Posaďte se na bloček, meditační polštář, nebo cokoliv jiného, co dostane vaše kyčle do vyšší polohy, než jsou vaše kolena. Díky tomuto sedu vydržíte v meditaci po delší čas. Posaďte se zpříma, můžete zaujmout pozici tureckého sedu, ale v případě problémů s koleny, nic nebrání nataženým nohám, případně sedu na židli. Snažte se o nic neopírat a sedět v prostoru, více udržíte vnitřní koncentraci a zabráníte spánku. Dlaně si položte volně na stehna, nebo na kolena. Zavřete pomalu oči, volně dýchejte a následujte meditační techniku, která je vám blízká.

Jaké jsou meditační techniky?

Technik provedení meditace naleznete spousty. Společně si meditaci představíme velmi okrajově a její techniky si rozdělíme do tří obecných kategorií. 

MEDITACE ŘÍZENÁ 

Pokud si netroufáte začít s meditací sami, můžete využít prostředníka, který vám s meditací pomůže. Můžete ho nalézt mezi jógovými či meditačními učiteli, ať už na soukromých lekcích, ve studiu nebo skrze online setkání. Moderní doba nám přinesla i aplikace, které jsou na řízené meditace zaměřené. Potom vám postačí nalézt klidné místo, pohodlně se usadit, zavřít oči a zaposlouchat se do hlasu učitele. 

MEDITACE SOUSTŘEDĚNÁ

Meditace, kterou si povedeme my sami. Jedná se o meditaci, kdy se soustředíme na svůj dech, zvuky okolí, případně provádíme vizualizace. Ve vizualizaci si můžeme představovat příjemná místa, kde bychom se chtěli znovu nacházet, nebo co bychom chtěli zrovna prožívat. Možná jste si někdy před spánkem představovali krásné věci, o kterých jste si chtěli nechat zdát. Teď místo spánku, si je budete vizualizovat při meditaci.

MEDITACE DUCHOVNÍ 

Dosažení plného meditativního stavu dělá problém i dlouholetým a zkušeným jogínům. V pravém slova smyslu bychom v meditaci měli dojít do stavu vyššího vědomí. Na druhou stranu i kdybychom celou dobu prováděli hlubokou relaxaci namísto pravé meditace, rozhodně stojí za to ji vyzkoušet. 

Do duchovní meditace lidé často zařazují soustředění se na jednotlivé čakry v těle, či modlitby k vyšším silám. 

Jak dlouho má meditace trvat?

Ze začátku se nepouštějte do žádných extrémů. Bylo by to stejné, jako by se začátečník v běhu první den rozhodl uběhnout maraton. Ze začátku postačí denně pár minut, které vás z dlouhodobého hlediska dovedou do desítek minut. Kdo ví, třeba jednou zvládnete více než 30-ti minutovou meditaci. Především nezapomínejte poslouchat sami sebe a řídit se svým vnitřním pocitem. 

Teď už nebrání nic tomu, abyste se vydali na krásnou cestu meditací vedoucí k vnitřní harmonii.

Namaste.

Autorka: Tereza Loduhová