Je lepší praktikovat jógu v ranních nebo večerních hodinách? Existuje ideální čas pro jógovou praxi? Má určitá hodina praxe pro nás jiný přínos?

Každá část v průběhu dne má svůj přínos a benefity. I přes tento pohled je potřeba poslouchat vlastní tělo a jeho potřeby. Pro každého z nás bude vhodnější jiná doba v průběhu dne. Vše totiž začíná u nás a není tomu jinak ani při výběru hodiny praxe.

Jaké přínosy a benefity přináší ranní a jaké večerní praxe?

RANNÍ PRAXE 

Jóga obecně slouží mimo jiné k rozproudění krve a nastartování organismu, proto by se dalo říct, že ranní praxe je nejvhodnější. Na druhou stranu mnoho jogínů se neřadí mezi ranní ptáčata a tím pádem je pro ně ranní praxe nepředstavitelná. Pokud se ale jogín rozhodne praktikovat jógu v brzkých ranním hodinách, ideální je si ji dopřát co nejdříve po probuzení. Vždy by se s ranní praxí mělo začínat pomalu a tělu dopřát po celé noci možnost se v poklidu probírat. Vhodné je začít s protažením, pokračovat pozdravy slunce a pokud zbývá čas a tělo si žádá vyšší intenzitu, je možnost zařadit i dynamičtější prvky jógy. Po takto provedené ranní praxi musí mít zákonitě každý hned lepší den! Nastartovat svůj den ranní jógovou praxí můžete i u nás ve studiu DO YOGA, kde jen přes týden v rozvrhu najdete hned čtyři ranní lekce. V letních měsících jógujeme každou sobotu ráno venku v přírodě.

VEČERNÍ PRAXE

U večerní praxe se říká, že je cestou k lepšímu spánku. Zde záleží v kolik hodin začnete jógu praktikovat. Pokud se bude jednat o pozdější odpoledne může být vaše praxe dynamická. Dopřát si můžete Hatha jógu nebo dynamičtější Vinjásu či Ashtangu, kdy pomocí praxe vyplavíte všechno nepotřebné z těla pryč a v tuto dobu nic nenaruší Váš večerní spánek. Ve večerních hodinách, těsně před spánkem, by měla praxe být spíše relaxační a zklidňující. Můžete si dopřát dlouhé protažení formou Yin jógy nebo jemnou Vinjásu. Večerní lekce jsou v DO YOGA studiu zejména oblíbené.. V našem rozvrhu najdete spoustu odpoledních i večerních lekcí, dynamických vs. klidných, ze kterých si můžete vybrat přesně ten druh jógy, jaký si Vaše tělo žádá.

VHODNÝ ČAS NA JÓGOVOU PRAXI 

Jógovou praxi bychom měli především přizpůsobit našim potřebám. Každý žijeme jiný život a k tomu je každý z nás jiný. Někdo je aktivnější ráno a někdo zase večer. Jak tedy poznat ideální čas praxe? Je to jednoduché, je potřeba první zjistit u sebe, který čas je pro nás a náš život nejvhodnější. Vše se má první zkusit, abychom si k dané události mohli vytvořit vlastní názor a postoj. Vyzkoušejte a uvidíte, zda Vám bude vyhovovat praxe v brzkých ranních hodinách, nebo se nakonec přikloníte k pozdější večerní praxi. Ať už budete praktikovat jógu ráno nebo večer, vždy mějte na paměti dostatečný rozestup mezi jídly. Jógovou praxi je potřeba provádět na lačno nebo alespoň po lehčím jídle. Na závěr každé praxe si dopřejte dlouhou Šavásanu, která tělu dopřeje potřebný čas na poznání všech benefitů, které mu současná praxe přináší.

Přejeme Vám příjemné praktikování, ať už se rozhodnete pro ranní nebo večerní jógu.

Autorka: Tereza Loduhová