Možná patříte mezi ty, kteří přemýšlejí, zda v průběhu menstruace pokračovat v praktikování jógy, nebo jógu zcela vynechat. Jak je to s jógou, když ženy mají své dny? Je potřeba s jógou přestat, nebo naopak může jóga zmírnit projevy menstruace?

Menstruace je v mnoha kulturách vnímána odlišně. Dříve se o menstruaci nemluvilo, bylo to společenské tabu, ale postupem času se z menstruace stává jedno z veřejných témat. V Evropě se dnes setkáme s velkou dávkou otevřených diskuzí právě na toto téma. Ve východních kulturách se na oplátku i v dnešní době považuje ženské tělo během menstruace za nečisté a má v tomto období například zakázáno navštěvovat posvátná místa. Náboženské a kulturní rozlišnosti jsou jedním z důvodů, proč některé jógové školy a někteří jógoví učitelé mají jiný pohled na jógu v období menstruace.

Indie je rodnou zemí jógy. Odtud pochází i dřívější přesvědčení ohledně jógy a menstruace. Mluví se zde o tom, že žena v průběhu menstruace je v očistném období a neměla by se účastnit duchovní praxe. Pozůstatky tohoto duchovního pohledu stále nalezneme například v jógové škole Iyengara, kde se zakazují provádět inverzní ásany v průběhu menstruace a také ve škole Ashtanga Vinyasy, kterou založil Sri K. Pattabhi Jois, je ženám doporučováno si odpočinout v průběhu menstruačních dní. Ostatní školy se k tomuto pohledu příliš nevyjadřují, nebo se naopak přiklánění k výkladu spojenému s fyziologií samotné ženy. Tedy s tím, co se za procesy uvnitř ženského těla v průběhu menstruace odehrávají a zda jóga může ženě přitížit nebo pomoci.

Jóga obecně zlepšuje fyzické i psychické zdraví člověka, tím pádem by měla být prospěšná i v období menstruačních dní. Ať už na menstruaci mají jógové školy jakýkoliv názor, je to velmi individuální a vždy bude záležet na dané ženě, zda je schopna praktikovat jógu či nikoliv. Žena se v tomto období mnohdy potýká s problémy, jako jsou křeče, slabost, bolest břicha, nevolnost ale i emocionální výkyvy, jako je úzkost, podráždění nebo změny nálad. Všechny tyto indikace umí praxe jógy zmírnit, ale její fyzická intenzita by se měla vždy danému stavu ženy přizpůsobit.

Menstruační období je přirozeným obdobím ženy a měly bychom na něj i takto pohlížet. V průběhu menstruačních dní nesmíme opomíjet fakt, že žena je v daném období unavená a její tělo prochází čistícím procesem. Toto období si žádá zpomalení. Vše bude záležet na každé ženě, jak se v daném období cítí. Pokud žena bude chtít praktikovat jógu, je vhodné zařadit jemnou sekvenci jógy s prvky jin jógy, ale je možné jógu i plně vynechat. Některé ženy pociťují závratě a nevolnosti, tím pádem v tomto případě by bylo nejlepší fyzické cvičení jógy plně vynechat a dopřát si pouze lehké dechové cvičení. Ideální je plný jógový dech, kdy naše zaměření dostane především jemný břišní dech, který by měl pomoci zmírnit menstruační bolesti. V období menstruace se přirozeně vyvarujeme prudkým dechovým cvičení jako je například dynamické kapalabháti. Na druhou stranu existuje i mnoho žen, které u sebe v období menstruace nezaznamenají žádnou změnu. Cítí se stejně, jako když se zrovna v tomto období nenachází. Pokud se žena cítí vitálně a nemá žádné omezení, je možné zařadit běžnou jógou praxi, na kterou je sama zvyklá. Vždy je ale nutné pamatovat na to, že po józe se máme cítit lépe. Tohle pravidlo platí i v období menstruace, proto vždy jako první poslouchejte své tělo a dopřejte mu přesně to, co si žádá.

Jóga je považována mimo jiné i za prevenci. Její pravidelné praktikování vede ke zlepšení fyzického i duševního zdraví. Pravidelná praxe jógy pomáhá minimalizovat výkyvy nálad a buduje i větší vnitřní stabilitu. Tyto aspekty můžeme zařadit jako další pohled na praxi jógy v období menstruace.

S menstruací se často pojí i téma hormonální dysfunkce, nerovnováhy. S hormonální nerovnováhou se dnes potýká mnoho žen. Výsledkem je nepravidelný případně úplně vynechaný menstruační cyklus. (Všechny zdravotní potíže vždy jako první konzultujte se svým lékařem.) Pokud vynecháme lékařská doporučení a zaměříme se čistě na jógu, hovoří se, že hormonální jóga je ten pravý lék na hormonální dysfunkci. Hormonální jóga podle Dinah Rodrigues využívá jógové techniky, které stimulují a podporují funkci žláz s vnitřní sekrecí a tím i správnou činnost těla. Jak říká sama autorka Hormonální jógy Dinah Rodrigues: „Správnými cviky povzbudíte líné žlázy.“ Co je na tom pravdy, se můžete dočíst v mnoha příbězích žen, kterým hormonální jóga dlouhodobě pomohla vyřešit jejich hormonální nerovnováhu. I přes statistiky hormonální jógy doporučujeme veškeré problémy spojené s hormony a cyklem první probrat se svým ošetřujícím lékařem.

Cílem článku nebylo dodat jednoznačnou odpověď, zda v průběhu menstruace praktikovat jógu či nikoliv. Ona jedna správná odpověď ani neexistuje. Existuje mnoho pohledů a faktů, které bychom neměli opomíjet. Můžeme si je projít, nastudovat a poté z nich vyvodit vlastní názor. K tomu je především potřebné nezapomínat poslouchat své tělo a podle toho se rozhodnout, zda jógou praxi v období menstruace vynecháme, či nikoliv. Pokud si ji dopřejete, nezapomeňte si nastavit intenzitu, kterou v daném období vaše tělo zvládne.

NAMASTE

 

Autorka: Tereza Loduhová